Konyhai eljárások
Rántás: A rántás sűrítésre való, használhatod levesekhez, főzelékhez és mártásokhoz is. Kevés lisztet zsiradékon meg kell pirítani. Vigyázz, mert a liszt könnyen megég.
Habarás: A habarás szintén sűrítési eljárás. Tejfölt vagy joghurtot kevernek el liszttel, ha a recept úgy kívánja, paprikával, majd ezt keverik a már majdnem kész leveshez. Nem csak sűrűbb, de sokkal finomabb is lesz.
Dagasztás, gyúrás: Nem csak a kenyeret, de bármilyen sütemény tésztáját dagaszthatod, ami nem más, mint a hozzávalók alapos összedolgozása. Általában akkor jó a tészta, ha a kezedtől már elválik.
Karamellizálás: Cukrot olvassz meg nagyon kevés vízzel, és már kész is a karamella. Ebbe forgathatsz gyümölcsöt, alkothatsz belőle díszt, ha hideg felületre csorgatod, további vízzel hígítva, majd tejjel keverve pedig édes italt is készíthetsz.
Lekvárkészítés: Tulajdonképpen a gyümölcs tartósításáról van szó. Nincs szükség másra, mint gyümölcsre, befőzőcukorra és egy jó nagy edényre. A saját készítésű lekvár semmihez sem fogható.
Élesztő felfuttatása: Az élesztő felfújja a tésztát, így a sütemény könnyű lesz. Morzsold kevés meleg tejbe az élesztőt, keverd el, majd várd meg, amíg buborékozni nem kezd.
Kovászt úgy készíthetsz, hogy a lisztbe kis mélyedést vájsz a süteménykészítés során, majd ebbe beletöltöd a felfutott élesztőt, rászórsz egy kevés lisztet, és ezt elkevered.
Pácolás: Minden húsnak jót tesz, ha előtte fűszerek, olaj és só keverékében pihenteted. Így gyorsabban sül, és omlós lesz.
Keverj össze olajat és sót fűszerekkel, borssal, balzsamecettel, borral, likőrökkel vagy szójaszósszal, és pácold be a húst.
Legírozás: Sűrítő eljárás levesekhez. Keverj össze tojássárgáját tejszínnel jó alaposan, majd csurgasd a levesbe. Vigyázz, hogy már ne forrjon, különben a sárgája összeugrik, és szemcsés lesz.
Máz: A sütemények még finomabbak, ha mázzal vonod be őket. A legegyszerűbb, ha porcukrot elkeversz kevés citromlével. Csokoládés mázat pedig nagyon kevés tejszínből és táblás csokiból készíthetsz, de a Katica tortabevonó sem okoz csalódást.
Al dente: Vagyis fogra való. Az olaszok kicsit keményen szeretik a tésztát. A tojás nélküli tésztaféléknek elég nyolc perc főzési idő. A vízbe tegyél olívaolajat és sót is.
Tűpróba: Néhány süteményt úgy ellenőrizhetsz, ha tűt vagy villát szúrsz bele. Ha kihúzva a tészta nem tapad rá, akkor megsült, és veheted ki a sütőből.
Flambírozás: Pirítást jelent, de tulajdonképpen itt a látványon is lehet a hangsúly. A készülő fogást, húst, zöldséget vagy palacsintát leöntik egy kevés alkohollal, majd azt meggyújtják. Nagyon vigyázz a művelet közben!
Passzírozás: A passzírozás homogénné teszi a szószokat, de segítségével az apró magoktól is megszabadulhatsz. A gyümölcsöt és a mártásokat áttörheted apró lyukú szitán, de gézen is.
Blansírozás: Tartósító eljárás. A zöldségek és gyümölcsök gyors forrázását, majd hűtését jelenti. Forrásban lévő vízből maximum öt perces főzést követően gyorsan át kell tenni a hozzávalókat hideg vízbe. Így megtartják a színüket. Akár fagyasztás előtt is alkalmazható.
Vízfürdő: Fogj egy nagyobb edényt, töltsd meg forró vízzel, majd tedd a tűzre. Erre tegyél egy kisebb edényt, majd olvaszd ebben a kényes élelmiszereket, például a csokoládét. Így nem ég oda, mert a gőz melegíti, nem a közvetlen láng.
Besamel-mártás: A legegyszerűbb mártás, ami önmagában is megáll, de remek kötőanyag rakott ételekhez. Vaj, tej és liszt keveréke. Az ételtől függően készíthető sűrűbbre és hígra is. A vajat és a lisztet hevítsd habzásig, majd öntsd hozzá a forrásban lévő tejet. Sóval ízesítsd, de tehetsz bele bármilyen fűszert.